Olej rydzowy tłoczony na zimno
Olej rydzowy - tłoczony na zimno, naturalny i nierafinowany - to prawdziwa rewolucja dla Twojego zdrowia! Bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) oraz witaminę E. Pyszny i aromatyczny.
Opis
Olej rydzowy
Oleje od Franciszka
Olej rydzowy tłoczony z nasion lnicznika siewnego, znanego także jako „rydzyk” lub „lnianka”. Charakteryzuje się złocistym kolorem i wyrazistym, lekko orzechowym, pieprzowym smakiem. Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), zwłaszcza omega-3 i omega-6, a także zawiera witaminę E.
Jak tłoczymy nasze oleje ?
Wszystkie oleje w naszej manufakturze tłoczymy na zimno w temperaturze nie wyższej niż 40°C, co pozwala zachować naturalne właściwości surowca, takie jak kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Są one 100% naturalne, nierafinowane. Olej, który Państwo otrzymacie będzie świeży, maks. 2-4 dniowy.
Olej rydzowy - właściwości
Olej rydzowy z lnianki jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym szczególnie cenne kwasy omega-3 i omega-6, które wspierają zdrowie serca, mózgu i układu krążenia. Zawiera również witaminę E, będącą silnym przeciwutleniaczem, co pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym. Dzięki tym składnikom olej rydzowy ma właściwości przeciwzapalne, wspomaga obniżanie poziomu cholesterolu i poprawia elastyczność skóry. Jest również lekkostrawny i wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.
Olej rydzowy - zastosowanie
Olej rydzowy stosuje się głównie na zimno, aby zachować jego cenne właściwości odżywcze. Ze względu na swój charakterystyczny, lekko orzechowy smak, wzbogaca dania o wyrazisty aromat. W kosmetyce olej rydzowy jest stosowany do nawilżania i regeneracji skóry, pomagając w łagodzeniu podrażnień i poprawie elastyczności skóry.
Olej rydzowy - jak stosować?
Olej rydzowy ma długą tradycję w kuchni polskiej i stosowany jest głównie na zimno, np. do sałatek, sosów czy kasz, aby zachować jego wartości odżywcze.
Renesans oleju rydzowego z lnianki
Ciekawostką o oleju rydzowym jest to, że jego nazwa nie pochodzi od popularnego grzyba rydza, lecz od staropolskiego określenia „rydz”, które oznaczało złocistoczerwony kolor, nawiązujący do barwy nasion lnicznika siewnego. Olej rydzowy był popularny w kuchni polskiej już w średniowieczu, ale z czasem został wyparty przez inne oleje, takie jak olej rzepakowy czy olej słonecznikowy. Obecnie przeżywa renesans dzięki swoim wyjątkowym walorom smakowym i zdrowotnym.
"Zdrowie zaczyna się na talerzu !"
Przechowywanie:
Olej trzeba przechowywać w lodówce
(w temperaturze około 4-10 stopni) zarówno przed, jak i po otwarciu.
Termin przydatności naszego oleju to 3 miesiące od daty wytłoczenia. Data znajduje się na etykiecie.
Twój olej ma osad?
Osad na dnie butelki jest zjawiskiem całkowicie naturalnym.
Składniki:
100% olej z lnianki tłoczony na zimno
Kraj pochodzenia ziarna: Polska