Siemię lniane - właściwości
Siemię lniane kojarzy Ci się tylko z leczeniem rozstroju żołądka czy wrzodów? Nic bardziej mylnego, to prawdziwe superfoods, które posiada wiele właściwości odżywczych i prozdrowotnych. Zapoznaj się z nimi już dziś.
Dziesięć niesamowitych faktów na temat siemienia lnianego
Nasiona lnu są bogate w błonnik
Nasiona lnu zawierają około 27% błonnika, co czyni je jednym z najlepszych roślinnych źródeł błonnika. Błonnik jest ważny w diecie, ponieważ jest doskonały dla dobrych bakterii znajdujących się w ludzkich jelitach, a tym samym wspomaga trawienie.
Błonnik pomaga również w utracie wagi i pomaga regulować poziom cukru we krwi.
Len jest źródłem lignanów
Siemię lniane zawiera około 75-800 razy więcej lignanów niż ziarna zbóż, rośliny strączkowe, owoce i warzywa. Lignany mają budowę chemiczną podobną do sterydów i wykazano, że zmniejszają ryzyko chorób serca, objawów menopauzy i osteoporozy. Badanie obserwacyjne sprzed kilku lat wykazało, że lignany zawarte w siemieniu lnianym odgrywają rolę w zmniejszaniu ryzyka raka piersi.
Świetny zamiennik jajka
Len jest nieocenionym narzędziem dla wegańskiego kucharza, ponieważ stanowi doskonały substytut jajka. Wystarczy wymieszać jedną łyżkę zmielonego siemienia lnianego z trzema łyżkami wody. Pozostawiamy na kwadrans, żeby zgęstniało, a potem można go używać do ciast i zapiekanek zamiast jednego jajka!
Nasiona lnu to bogactwo białka
W każdej 100 gramowej porcji siemienia lnianego znajduje się około 18 gramów białka, czyli nawet więcej niż zawartość białka w nasionach chia.
Mielony len jest zatem doskonałym dodatkiem do koktajli proteinowych, a nawet może dodać dodatkową zawartość białka do ciasta lub mieszanki naleśnikowej.
Wsparcie glikemii
Istnieją dowody na to, że len obniża poziom cukru we krwi po posiłku, a wysoka zawartość rozpuszczalnego błonnika zwiększa poziom insuliny i poprawia wrażliwość organizmu na insulinę. Z tego powodu jest uważany za pokarm o niskim indeksie glikemicznym, co oznacza, że nie powoduje wzrostu poziomu cukru we krwi, co czyni go mądrym wyborem dla diabetyków i osób stosujących dietę o niskim IG.
Wsparcie odchudzania
Jeśli jesz siemię lniane, wysoka zawartość białka stłumi Twój apetyt i powinna zapobiec przejadaniu się. Mają także niską zawartość skrobi i cukrów, co oznacza, że pomagają regulować stały poziom cukru we krwi, zapobiegając uczuciu „załamania poziomu cukru” i towarzyszącemu temu spadkowi poziomu energii.
Wszechstronność lnu
Siemię lniane można rozdrobnić prosto z opakowania, upiec lub z łatwością przerobić na krakersy, po prostu mieszając z wodą i umieszczając w suszarce. Można go stosować zarówno do dań słodkich, jak i pikantnych. Idealnie nadaje się do chleba, ciast, ciastek, batonów przekąskowych i mieszanek szlakowych.
Cud oleju lnianego
Olej lniany jest pełen korzystnych kwasów tłuszczowych Omega-3. Zapewnia doskonałe wzmocnienie układu odpornościowego organizmu i pomaga zwalczać choroby układu krążenia, miażdżycę, cukrzycę, raka, zapalenie stawów, osteoporozę oraz zaburzenia autoimmunologiczne i neurologiczne. A jakby tego było mało, fantastycznie nakłada się go także na włosy i skórę!
Zdrowa Omega
Olej znajdujący się w nasionach lnu jest najbogatszym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych Omega-3. Te wielonienasycone tłuszcze fantastycznie obniżają poziom cholesterolu i wspomagają zdrowe serce.
Pod względem odżywczym len jest niemal doskonały
Siemię lniane to najdoskonalszy pokarm, jaki możesz dostarczyć swojemu organizmowi. Ich fantastyczna mieszanka błonnika, białka, witamin, minerałów i korzystnych tłuszczów oznacza, że niewiele rzeczy bardziej poprawi ogólny stan zdrowia. I w przeciwieństwie do wielu innych, doskonałych, zdrowych produktów spożywczych, są one również niezwykle smaczne i dają mnóstwo frajdy z jedzenia!
Olej lniany tłoczony na zimno - Oleje od Franciszka
https://olejeodfranciszka.pl/olej-lniany